Wiśnia piłkowana czym się charakteryzuje ?

Wiśnia piłkowana czym się charakteryzuje to nic innego jak popularna wiśnia japońska, która ceniona jest ze względu na przepiękne kwitnienie wiosenne. Uprawianie drzewka wymaga nie tylko odpowiedniego podłoża, ale również specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Co warto wiedzieć o wiśni piłkowanej?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że wiśnia piłkowana pochodzi z Dalekiego Wschodu i należy do rodziny różowatych. W zależności od odmiany drzewo może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości. Nazwa drzewka pochodzi od eliptycznych liści, które charakteryzują się właśnie piłkowanymi brzegami. W Polsce wiśnia piłkowana kwitnie głównie w kwietniu i maju. Spotkać można także odmiany, które kwitną w czerwcu. Pamiętać należy również o tym, że większość odmian wiśni japońskiej nie zawiązuje owoców.

wiśnia-piłkowana

Najpopularniejsze odmiany wiśni piłkowanej?

W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się odmiana Kanzan, która charakteryzuje się odwrotnie stożkowaną koroną. Drzewko Kanzan osiąga od 6 do 8 metrów. Rewelacyjnymi walorami estetycznymi może pochwalić się odmiana o parasolowatej koronie, czyli Kiku-shidare-zakura. Znakami charakterystycznymi tego gatunku są przewieszające się pędy, które idealnie pasują do ogrodów orientalnych. W nowoczesnym ogrodzie doskonale sprawdzi się także odmiana Royal Burgundy, która wyróżnia się dużymi, różowymi kwiatami. Coraz większą popularność zyskują także drzewka Taihaku i Shirofugen.

Gdzie rośnie wiśnia piłkowana?

Wiśnia piłkowana powinna być uprawiana przede wszystkim w miejscach osłoniętych i stosunkowo ciepłych, które są wolne od silnego wiatru. Pamiętać należy o tym, że wiśnia japońska pochodzi z rejonów o bardzo ciepłym klimacie, dlatego też nie sprawdzi się najlepiej w najzimniejszych obszarach Polski. Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej wybrać słoneczne stanowiska, dzięki czemu będzie można liczyć na obfite kwitnienie.

Jak uprawiać wiśnię piłkowaną w ogrodzie?

Wiśnię piłkowaną najlepiej sadzić wiosną albo na początku jesieni. Bardzo ważne jest to, aby młode okazy systematycznie podlewać. W Polsce niestety występują bardzo silne wiatry, dlatego też pamiętać należy o palikowaniu i stabilizacji młodych drzewek. Wiśnia piłkowana jest bardzo wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby. Aby poradzić sobie z tym problemem najlepiej postawić na nawozy organiczne. Wczesną wiosną można skorzystać również z dobrodziejstwa nawozów mineralnych z azotem. Przy kwaśnej glebie niezbędne jest jesienne wapnowanie.

Sprawdź również nasze inne artykułu m.in. Klon Jawor jako drewno uniwersalne i ponadczasowe

One thought on “Wiśnia piłkowana czym się charakteryzuje ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *