Klon Jawor jako drewno uniwersalne i ponadczasowe

Klon jawor to jedno z piękniejszych drzew liściastych, które spotyka się w parkach i polskich lasach. Okazuje się, że jego uprawa nie wymaga wiele czasu i poświęcenia. Co warto wiedzieć o tej roślinie i jak o nią dbać?

Występowanie Klonu Jawor w Europie i Azji

klon

Gatunek ten występuje naturalnie na terenie Europy i Azji. W Polsce jest najczęściej spotykany jako drzewo parkowe, które sadzi się wzdłuż alejek. Gatunek ten można jednak spotkać niekiedy w lasach mieszanych, jednak są to wyjątkowo rzadkie przypadki. Drzewo to dorasta do wysokości około 40 metrów. Klon jawor charakteryzuje się okrągłą koroną, która czasami jest wręcz symetryczna. Jego kora jest gładka i szara, jednak z czasem zaczyna się łuszczyć.

Sadzenie Klonu oraz wymagania

Klon jawor nie jest trudnym gatunkiem w uprawie, jednak jego wymagania są odrobinę większe, niż w przypadku innych drzew liściastych, na przykład klona zwyczajnego. Jawor lubi rosnąć w miejscach dobrze nasłonecznionych, jednak zniesie lekkie zacienienie.

klon

Sadzonki jawora najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Aby roślina się przyjęła, konieczne jest jej częste podlewanie, szczególnie w okresie suszy. Podłoże wokół rośliny warto wysypać korą, która ograniczy parowanie wilgoci z podłoża. Okazy, które rosną na wyjątkowo ubogich i słabych ziemiach warto nawozić co roku odpowiednimi środkami.

Kiedy i jak kwitnie klon jawor

Warto wspomnieć o tym, że klon jawor kwitnie w maju, gdy jego liście są już praktycznie całkiem rozwinięte. Trzeba wspomnieć o tym, że jest to gatunek miododajny. Ma zebrane w grona, żółte kwiatostany, które przyciągają swym zapachem pszczoły.

Klon Jawor jako roślina odporna na zanieczyszczenia

Klon ten jest dość odporny na mróz, dlatego nie trzeba przykrywać go na okres zimowy. Jest to także drzewo dość odporne na zanieczyszczone powietrze czy spaliny, dlatego też bardzo często można go spotkać w miastach. Jest to jednak gatunek, który nie lubi suszy, dlatego ważne jest regularne podlewanie, szczególnie młodych okazów. Drzewo to można oczywiście przycinać i formować.

Klon może stać się piękną dekoracją ogrodu. Wbrew pozorom drzewo to wygląda naprawdę unikatowo. Jego pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy regularnie podlewać młode sadzonki. Aby klon jak najszybciej rósł, zaleca się posadzić go w miejscu dość mocno nasłonecznionym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *