Schody – z jakiego materiału wybrać schody wewnętrzne ?

W przypadku domu parterowego znika konieczność budowania schodów, co wiąże się ze sporą oszczędnością miejsca i pieniędzy. W budynkach wielopiętrowych są one jednak niezbędne do swobodnego przemieszczania się między kondygnacjami. Obecnie mamy ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór schodów – mogą być one w stylu klasycznym lub nowoczesnym, w zależności od potrzeb i preferencji inwestora. Do ich produkcji sięga się po różnego rodzaju materiały, co wpływa na walory użytkowe i estetyczne schodów. Jedni preferują drewno, drudzy stawiają na beton, a jeszcze inni decydują się na szkło. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i pewne minusy, których trzeba być świadomym przy wyborze.

Schody drewniane czy betonowe ?

Od lat w domowych wnętrzach dominują schody drewniane, które są wyborem uniwersalnym, ponadczasowym, estetycznym. Odnajdą się w aranżacji nie tylko tradycyjnej, ale też nowoczesnej. Na ich korzyść przemawia lekkość, prosty montaż, możliwość wkomponowania w każde pomieszczenie i stworzenie różnych konstrukcji. Drewno jest materiałem miękkim, plastycznym, przez co łatwym w obróbce. Wykonane z niego schody prezentują się bardzo elegancko, można liczyć na bogatą gamę kolorystyczną i mnogość sposobów wykończenia materiału. W zależności od zastosowanego gatunku drewna schody mogą być mniej lub bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieralność i skrzypienie. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe są schody betonowe, bez obawy o uszkodzenia i zabrudzenia. Minusem będzie nieprzyjemne zimno w dotyku, czyli przeciwieństwo ciepłego drewna. Koniecznością staje się położenie na takich schodach wykładziny lub specjalnych nakładek na stopnie. Na schodach z betonu położymy dowolny materiał – kamień, płytki, okładzinę itd. W przeciwieństwie do schodów drewnianych te wykonane z betonu nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia w postaci lakieru, oleju ani bejcowania. Znika też problem z kosztowną, cykliczną konserwacją.

Schody szklane – idealne dopełnienie stylistyki schodów.

schody szklane

W nowoczesnych wnętrzach można spotkać coraz częściej szkło, z którego powstają również schody. Stają się one efektowną dekoracją, która przykuwa wzrok. Nadają wnętrzu przestrzenności, lekkości. Wbrew pozorom schody szklane są bardzo trwałe, mogą mieć wielorakie kształty. W przypadku tych finezyjnych stworzymy unikalną aranżację wnętrza. Świetną opcją będzie montaż podświetlenia ledowego w preferowanym kolorze, co wygląda bardzo atrakcyjnie. Schody szklane są mniej wygodne w użyciu niż drewniane lub betonowe, bardziej podatne na zabrudzenia, a do tego kosztowne. Jesteś w trakcie remontu ogrodu sprawdź jakie rośliny wybrać my polecamy cis pośredni hicksii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *