Obecnie mamy szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o rośliny ogrodowe. Każdy gatunek posiada swoje specyficzne cechy, nadaje aranżacji ogrodowej unikalnego charakteru. Dużą popularnością cieszą się cisy ze względu na swoje walory estetyczne, łatwą uprawę i pielęgnację. Co ciekawe, możemy wyróżnić wiele odmian tego owocującego krzewu, a jedną z nich jest cis pośredni hicksii. Pora dowiedzieć się nieco więcej na jego temat, szczególnie jeśli planujemy mieć go w swoim ogrodzie.
Cis pośredni hicksii – co warto wiedzieć o tej roślinie?
Cis pośredni hicksii to bardzo ozdobny krzew, wiecznie zielony, owocujący. Warto od zaznaczyć, że roślina ta jest niestety trująca, dlatego należy zachować ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci i zwierząt domowych. Ta odmiana cisa jest w stanie osiągnąć wysokość od trzech do pięciu metrów. Trzeba jednak wiedzieć, że proces wzrostu jest bardzo powolny, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Cis pośredni hicksii charakteryzuje się wyprostowanym i zwartym pokrojem, wąską koroną przypominającą kolumnę. Wraz z upływem czasu staje się ona luźniejsza ze względu na to, że się poszerza. Co ciekawe, krzew ten nie produkuje żywicy, ale za to bardzo mocno się ukorzenia. W kwietniu można zaobserwować na nim sporą ilość kwitnących kwiatów, a nasionka znajdują się w czerwonych i mięsistych osnówkach, czyli owocach. Wspaniale prezentują się one na tle ciemnozielonych igieł, dlatego cis pośredni hicksii świetnie sprawdza się w roli żywopłotu.
Cis pośredni hicksii w przydomowym ogrodzie – jak go uprawiać?
Jeśli marzy nam się cis pośredni hicksii w ogrodzie, trzeba poznać jego wymagania uprawowe. Na szczęście krzew ten jest łatwy zarówno w uprawie, jak i pielęgnacji. Zwykle kupimy go w postaci sadzonek i to za niewielkie pieniądze. Roślina ta najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, żyznych, przepuszczalnych, wapiennych. Niezbyt dobrze radzi sobie jednak na terenach podmokłych, suchych. W przypadku tej odmiany cisa nie ma większego znaczenia to, czy posadzimy go na stanowisku nasłonecznionym lub zacienionym. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, to wymienić można cięcie. Istotne będzie to, aby wykonywać je wyłącznie przed pojawieniem się nowych igieł, czyli na wiosnę lub latem. Zbyt późne ciecie może przyczynić się do przemarznięcia rośliny, łącznie z jej zamarciem.
Sprawdź również nasze inne artykuły m.in sipp opinie