Czym kierować się przy wyborze butelek do wina?

Decydując się na produkcję własnego alkoholu, należy wyposażyć się między innymi w butelki do wina. Nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestię estetyki, ale o zapewnienie optymalnych warunków do dojrzewania trunku. Nikt nie chce przecież, aby pyszne wino się utleniło, wylało czy sfermentowało.

Butelka na wino niejedno ma imię

Butelki na wino mogą mieć wielorakie kształty, dzięki czemu można dobrać odpowiednie szkło do gatunku czy swoich osobistych preferencji. Przykładowo butelka bordoska charakteryzuje się prostym korpusem i szyjką, wyraźnie zaznaczonymi ramionami. Z kolei butelka burgundzka ma finezyjne kształty, długą szyjkę poszerzającą się ku dołowi. Wyróżnia się też butelki do wina reńskie, szampańskie, frankońskie, mozelskie czy rodańskie.

butelki szklane

Co warto mieć na uwadze, wybierając butelki na wino?

Wybierając butelki do wina, powinno się zwracać uwagę na kolor, wgłębienie dna i pojemność. Do win słodkich i jasnych, które nie muszą dojrzewać, wystarczające będą butelki ze szkła przezroczystego. W przypadku wina czerwonego, białego czy jasnozielonego zleca się wybór butelki o zabarwieniu brązowym lub ciemnozielonym. Jeśli butelki do wina mają być stabilne, to zaleca się wybierać modele z wklęsłym dnem.

Butelki na wino muszą być odpowiednio przygotowane do leżakowania

Bardzo ważną kwestią w przypadku dojrzewającego wina jest to, aby dokładnie przygotować do tego butelki. Pierwszą kwestią jest dokładne umycie i zdezynfekowanie szkła. Butelki szklane na wino zawsze wypełnia się płynem do takiej wysokości, aby pozostało kilka centymetrów wolnego miejsca od korka. Zakorkowane butelki pozostawia się na trzy dni w pozycji stojącej, a potem można odstawić je w pozycji leżącej na regale.

Jak zamknąć butelki na wino?

Obecnie wyróżnić można trzy rodzaje korków do zamykania butelek na wino. Najlepszym rozwiązaniem będą korki z kory, ale w sprzedaży dostępne są też modele plastikowe czy nawet metalowe. Bardzo ważne jest to, aby dobrać odpowiedniej wielkości korek, musi idealnie pasować do szyjki, aby można było mówić o szczelności. Ma to szczególne znaczenie przy długotrwałym leżakowaniu.

Co ma znaczenie przy wyborze wina?

Decydując się na zakup wina, należy mieć na uwadze przede wszystkim rok produkcji. W przypadku wina białego zaleca się wybierać młode trunki, najlepiej z roku poprzedniego. Z kolei wino czerwone wyśmienicie smakuje po kilkuletnim leżakowaniu. Nabiera smaku i aromatu wraz z upływem czasu. Znaczenie ma także kraj pochodzenia, region i szczepy wina. Jakie akcesoria będą potrzebne do produkcji wina w domowych warunkach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *