Jakie akcesoria będą potrzebne do produkcji wina w domowych warunkach?

Tak naprawdę, by móc wyprodukować wino domowe, nie potrzebujemy tak na prawdę żadnego akcesoria, wystarczą takie rzeczy jak: woda, cukier, wybrane owoce, drożdże winiarskie.

Oczywiście możemy później zaopatrzyć się w np. korkociąg, nalewak lub zatyczkę.

balon-na-wino

Balon do wina, czyli duża butla do robienia wina

Wady:

  • Cena – Szklany balon to pojemność aż 15 litrów, co za tym idzie prawie dwa razy większa cena od pojemnika fermentacyjnego o pojemności 34.5 litra, wraz z akcesoriami.
  • Nie wygodne w użyciu – Ze względu na budowę, trudno je umyć i zdezynfekować.
  • Ryzyko pęknięcia – Stanowi to realne zagrożenie dla winiarza i trunku.

Zalety:

  • Wyprodukowane ze szkła – Wciąż ten materiał uważany jest za najlepszy do produkcji wina. Szkło nie ma reakcji z alkoholem ani kwasami, co za tym idzie, brak wpływu na smak wina.
  • Estetyczny wygląd – Balony do wina reprezentują szlachetność materiału i długoletnią historię.

Od czasu do czasu warto zrobić przegląd swoich gąsiorów sprawdzając, czy szkło nie ma rys, pęknięć czy innych podejrzanych wad w strukturze. Trzeba też pamiętać, by nie wlewać do balona zbyt gorącej wody – zaniedbanie tej zasady grozi poważnym zranieniem. Im naczynie większe, tym trudniejsze w użytkowaniu i wymaga większej ostrożności. Balon do wina nie powinien stać na twardym podłożu (betonie, płytkach), znacznie lepiej umieścić naczynie w plastikowym wiadrze lub koszu. Kosz nie tylko ułatwi przenoszenie szklanego naczynia, ale i w pewnym stopniu zabezpieczy go przed urazami mechanicznymi. Balon do wina możesz również znaleźć w sklepie internetowym bimberek https://bimberek.pl/kategoria-produktu/winiarstwo/balony-i-gasiory/


Wśród balonów do wina wyróżniamy:

Balony szklane wąskotorowe –  przeznaczone do fermentacji oraz przechowywania trunków alkoholowych takich jak: wino, piwo, destylat, nalewki. Plastikowa, zdejmowana obudowa pozwala na dokładne umycie balonu, pełniąc jednocześnie funkcję ochrony szkła przed stłuczeniem.

Balony szerokotorowe – z szerokim otworem przy szyjce, do fermentacji wina, piwa i miodu pitnego. Do przechowywania nalewek, destylatów.


Gąsiory do wina i nalewek

Akcesoria do wyrobu wina to nie tylko wielkie szklane butle o pojemności ponad 20 litrów, ale również mniejsze gąsiory w wiklinowym lub plastikowym oplocie, dostosowane do przechowywania 2-5 l płynu. W tych większych gąsiorach (np. 5 l) możemy przeprowadzić fermentację owoców, ale butelki ze względu na swoją pojemnością, są też świetnymi naczynia do przechowywania już gotowych nalewek, win czy miodów pitnych. Niektóre z nich posiadają uchwyt, który ułatwia nalewanie trunku do kieliszka. To właśnie bezpośrednio do nich, za pomocą specjalnego wężyka, możesz zlać wino znad osadu, które dotychczas znajdowało się w większej butli. 

Jaki korek do balonu na wino?

Rozróżniamy dwa typy, pierwszym: korek gumowy, a drugim: stożkowy z korka.

Dobranie odpowiedniego korka do balonu z winem to już jest kwestia indywidualna, ponieważ każdy z nich jest bardzo dobry i nadaje się do balonu z winem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *