Auto detailing jest terminem, który jest używany w dzisiejszych czasach i może mieć inne znaczenie. W Stanach Zjednoczonych termin “detailing” odnosi się zazwyczaj do większości rodzajów renowacji karoserii. W Wielkiej Brytanii termin “car valeting” jest w większości używany do opisywania większości czynności czyszczenia samochodu.
Poprawną definicją terminu “ auto detailing” jest czyszczenie, zabezpieczanie oraz polerowanie wszystkich części samochodu, wewnątrz i na zewnątrz, przy pomocy specjalnych narzędzi oraz produktów, które są łatwo dostępne w detailing shop. Nie obejmuje on jednak napraw i lakierowania, chociaż często podejmowane są delikatne korekty kosmetyczne, poprzez szlifowanie nawierzchni z kamieniem oraz czyszczenie jej na mokro, wszystko zależy od stanu naszego pojazdu lub danego elementu.
Kosmetyki przydatne podczas pielęgnacji auta, na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem?
Przed rozpoczęciem czynności pielęgnacyjnych dobrze jest się zastanowić, w jakim stanie jest nasz samochód i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Czy zależy nam tylko na czyszczeniu? Jeśli tak, to na kompleksowym czy częściowym? Czy poza tym chcemy “ożywić” nieco karoserię i poddać ją delikatnej renowacji? A może chcemy skupić się także na poprawieniu widoczności w deszczowe dni? Gdy już określimy swoje priorytety, łatwiej będzie nam podjąć wybór zakupu kosmetyków samochodowych w detailing shop.
Rodzaje kosmetyków pomocnych podczas pielęgnacji auta
Kosmetyki do pielęgnacji naszego samochodu, ze względu na swoje zastosowanie, dzielą się na 3 kategorie:
· preparaty do elementów zewnętrznych (opon, felg, szyb, karoserii, elementów nielakierowanych listew, zderzaków oraz dachów w kabrioletach oraz powłoki ceramiczne kwarcowe)
· preparaty do elementów wewnętrznych (tapicerki, skóry, szyb oraz elementów plastikowych)
· preparaty do pielęgnacji silnika
Ta minimalna wiedza pozwoli dostosować odpowiedni kosmetyk do właściwego elementu pojazdu:
· do karoserii idealne będą glinki, pasty i płyny do wygładzania rys, woski (naturalne bądź syntetyczne), cleanery (płyny ze środkami ściernymi) i kredki maskujące
· felgi i opony dobrze jest konserwować przy użyciu sprayów do czyszczenia, past, wosków, żeli, czernideł i pianek
· listwy oraz zderzaki warto potraktować czernidłem lub specjalnym ochronnym płynem
· z kolei szyby, reflektory oraz lusterka pielęgnuje się za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych sprayów, pianek oraz płynów.