Rodzaje i konstrukcje filtrów kieszeniowych
Jeśli chodzi o rodzaje i konstrukcje filtrów kieszeniowych to wyróżniają się charakterystyczną budową. Składają się z sekwencji kieszeni medium filtrującego o kształcie klina, która pozostaje swobodna w stosunku do reszty filtra. Materiał jaki stosuje się w filtrze to mieszanka syntetycznych włókien. Gdy filtrowany jest gaz o wysokiej temperaturze lub chemicznie żrący, wykorzystywane jest włókno szklane.
Czym są filtry wstępne ?
Filtry wstępne są filtrami początkowymi, umieszczanymi na wlocie instalacji, chroniącymi ją przed zapyleniem i zanieczyszczeniami grubszymi, które mogłyby być przyczyną uszkodzeń urządzeń wentylacyjnych czy rekuperatora.
Zastosowanie filtra kieszeniowego
Filtry kieszeniowe znajdują zastosowanie w urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, maszynach i rekuperatorach. Skutecznie oczyszczają powietrze w gospodarstwach domowych. Używane również w przemyśle metalowym lub spożywczym, produkcyjnym oraz farmaceutycznym, chemicznym i farbiarskim.
Filtry kieszeniowe są dostępne z filtracją wstępną. Rodzaje filtrów kieszeniowych dokładne od klasy EU3(G3, filtracja 89%) do U9 (F9, filtracja 99,5%). Rama filtra wykonana z metalu lub plastiku. Worki filtracyjne mocno osadzone na pręcie i mocno zablokowane przez plastikowe lamele.
Solidna konstrukcja i najwyższej jakości włókna filtrujące pozwalają na maksymalną skuteczność filtracji i czas pracy bez uszkodzenia filtra. Media filtracyjne wykonane z włókien poliestrowych lub szklanych.
Rodzaje i konstrukcja filtrów kieszeniowych
Filtry kieszeniowe składają się z sekwencji kieszeni medium filtrującego. Sekwencja ta ma kształt klina i pozostaje swobodna w stosunku do reszty filtra, czyli nie posiada usztywnienia. Filtry kieszeniowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach i urządzeniach. Filtry wykorzystuje się głównie w urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzujących. Szczególnie dobrze sprawdzają się w modułowych centralach klimatyzacyjnych, nawiewnych i nawiewno-wyciągowych. Ramy filtrów kieszeniowych:
- rama z ocynkowanej blachy – ramy blaszane wyróżniają się niezwykłą trwałością i wysokąodpornością na korozję.
- rama z tworzywa sztucznego – filtry łączą się ze sobą specjalnymi profilami. Są aerodynamiczne co sprawia, że opór przepływającego powietrza jest minimalizowany, a powierzchnia filtracyjna jest zwielokrotniona.
Filtry kieszeniowe zastosowanie
Filtry kieszeniowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzujących. Doskonale się sprawdzają w dużych halach przemysłowych i montażowych. Świetnie sobie radzą z odpylaniem powietrza, np. w halach stolarni. Są niezawodne w lakierniach i warsztatach oraz przy turbosprężarkach i turbinach gazowych.
Gdzie kupić filtry kieszeniowe?
AZT FILTER GmbH to profesjonalna firma od wielu lat specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości filtrów powietrza. Oferuje filtry do wentylacji i klimatyzacji, filtry do lakierni oraz inne rodzaje filtrów np. do rekuperatorów i maszyn. Współpracujemy z różnymi branżami, m.in. spożywczym i farmaceutycznym, lakierniami, hotelami i centrami handlowymi, a także uwzględnia życzenia klientów indywidualnych.
Rodzaje i konstrukcja filtrów kieszeniowych
Filtr HEPA jest to wysokosprawny filtr powietrza, którego nazwa pochodzi od angielskich słów High Efficiency Particulate Air Filter. Początkowo materiał filtracyjny wykonywano ze szkła spiekanego, ale obecnie stosuje się w tym celu głównie polipropylen. Cienkie arkusze tego włókna na pierwszy rzut oka przypominają bibułę, a złożone są w kształt harmonijki. Choć nie dostrzeżemy tego gołym okiem, to poszczególne włókna ułożone są w ten sposób, że tworzą mikroskopijnej wielkości pory. To właśnie ta specjalna budowa sprawia, że filtr HEPA jest w stanie przechwycić cząstki różnej wielkości – nawet te mniejsze od 0,3 µm.
Zobacz też nasze inne artykuły na naszym blogu.