Problemy i choroby skórne, znane również jako dermatozy, to schorzenia, których pojawienie się ma niezwykle zróżnicowane podłoże. Mogą objawiać się wykwitami lub zmianami w obrębie skóry, jak również jej przydatków, czyli paznokci, włosów, gruczołów łojowych lub potowych. Do najczęściej spotykanych problemów skórnych zaliczamy między innymi atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, liszaj płaski i egzemę. Nieocenioną pomoc w ich leczeniu może zapewnić dermatolog oraz odpowiednio dobrane kosmetyki.
Rodzaje chorób skórnych;
Dermatozy są wielopostaciową grupą chorób skórnych o odmiennym podłożu. Ze względu na przyczyny, wyróżnia się następujące choroby skóry:
- Alergiczne: łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, pokrzywka,
- o podłożu bakteryjnym: róża, czyrak, liszajec zakaźny,
- wirusowe: półpasiec, opryszczka, brodawki wirusowe,
- grzybicze: grzybica paznokci, stóp, pachwin, owłosionej skóry głowy,
- wywołane przez pasożyty: wszawica, świerzb,
- choroby o podłożu genetycznym: bielactwo, łuszczyca,
- zmiany wywołane czynnikami chemicznymi lub fizycznymi: pokrzywka fizykalna, oparzenia, odmrożenia,
- choroby zawodowe: wyprysk zawodowy, różyca,
- choroby tkanki łącznej: toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa,
- osutki polekowe: rumień wielopostaciowy polekowy,
- choroby nowotworowe: rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy skóry, rak skóry Pageta, czerniak,
- trądzik różowaty, łojotok,
- autoimmunologiczne: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, bielactwo, łysienie plackowate i pęcherzyca.
Choroby alergiczne skóry
Alergicznymi chorobami skóry są dolegliwości, które charakteryzują się posiadaniem nabytej alergii na charakterystyczny alergen. Zdarza się, że pacjenci nie wierzą w to, że są uczuleni na jakąś substancję, z którą od dawna się stykali. Tymczasem to właśnie po latach kontaktu wytwarzamy pewne mechanizmy odpowiedzialne za uczulenia.
Rodzaje wykwitów
Charakterystycznym objawem dermatoz są zmiany skórne znane jako wykwity. Jest to różnorodna grupa zmian, które zazwyczaj są typowe dla danej jednostki chorobowej. Wykwity dzielą się na pierwotne będące bezpośrednim wynikiem stanu zapalnego w skórze oraz wtórne, które są skutkiem wykwitów pierwotnych. Do najczęstszych wykwitów pierwotnych zalicza się grudkę, plamkę, guzek, pęcherzyk, bąbel oraz krosty. Wtórne wykwity skórne to owrzodzenie, strupy, pęknięcia skóry, blizny oraz łuski.
A może atopowe zapalenie skóry? Objawy atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry. Jej objawy to silny świąd, czerwone plamy i zaczerwienienia. Najczęściej występują na twarzy, wewnętrznej stronie łokci, lub tylnej części kolan jednak zmiany te mogą pojawić się na każdej części ciała. Na rozwój schorzenia ma wpływ wiele czynników, z których największą rolę przypisuje się uwarunkowaniom genetycznym.
Objawy atopowego zapalenia skóry często zaostrzają się w kontakcie z powszechnymi alergenami: sierścią zwierząt, orzeszkami ziemnymi oraz pyłkami. Skórę podrażniają również poszczególne tkaniny, domowe środki czyszczące i mydła. Osoby zmagające się z tą uciążliwą chorobą skarżą się na nasilanie się objawów w stresującym dla nich czasie lub podczas wahań spowodowanych hormonami.
Podczas zaostrzenia się objawów wykorzystuje się przede wszystkim miejscowe leki przeciwhistaminowe, sterydy, inhibitory kalcyneuryny i fototerapie. Najważniejsze podczas łagodzenia swędzących objawów jest systematyczne, codzienne nawilżanie skóry. Zalecane są częste kąpiele lecznicze w letniej, wodzie przez około 10-15 minut. Z użyciem łagodnych kosmetyków czyszczących. Nie mogą one zawierać substancji zapachowych ani barwników. Bardzo ważne jest smarowanie rąk kosmetykami nawilżającymi po każdym myciu.
Kosmetyki dla osób z problemami skóry atopowej to testowane dermatologicznie emolienty, maści oraz emulsje do kąpieli o formule hipoalergicznej. Skóra atopowa jest bardzo wyczulona i podatna na czynniki zewnętrzne, wymaga odpowiedniej, systematycznej pielęgnacji. Stosowanie indywidualnych kosmetyków to jeden z najważniejszych sposobów na uniknięcie świądu, zaczerwienienia i podrażnienia skóry. W naszej ofercie znajdą Państwo całą gamę dermokosmetyków dla osób z AZS m.in.: krem do skóry atopowej, balsam do skóry atopowej, emolienty oraz inne kosmetyki do cery atopowej o działaniu natłuszczającym, nawilżającym, ochronnym i kojącym.
Niełatwe życie pacjentów z łuszczycą
Łuszczyca jest przewlekła i nawracającą chorobą autoimmunologiczną skóry. Jej objawy to wypukłe, czerwone, łuszczące się plamy. Zdarza się jednak, że jej objawy wystąpić mogą również na paznokciach, wewnętrznej stronie powiek i skórze głowy. W niektórych przypadkach obejmuje także stawy, są to jedyne wewnętrzne narządy, jakie mogą zostać zaatakowane. Łuszczyca, pomimo może jest chorobą nawrotową i przewlekłą, nie jest zakaźna. Zmiany na skórze u pacjentów często są widoczne, a choroba atakuje zazwyczaj określone miejsca.
Łuszczyca najczęściej obejmuje:
- kolana
- łokcie
- obszerniejsze powierzchnie skóry chorego
- owłosioną skórę głowy
Wyróżnia się kilka typów łuszczycy:
- Łuszczyca krostkowa: dłoni i stóp, uogólniona,
- łuszczyca brodawkująca,
- łuszczyca plackowata,
- łuszczyca zwykła,
- łuszczyca zadawniona,
- łuszczyca bruźdźcowa,
- łuszczyca kropelkowata, grudkowa
- łuszczyca stawowa: typu dystalnego, typu reumatoidalnego, typu zniekształcającego
- łuszczyca owłosionej skóry głowy,
- łuszczyca wysiękowa.
Kosmetyki na łuszczycę – nawilżenie i natłuszczenie
Osoby chore na łuszczycę powinny stosować preparaty o działaniu miejscowym. W przypadku pojawienia się zmian na skórze i podejrzenia łuszczycy zawsze warto skontaktować się z lekarzem w celu trafnej diagnozy. Choć nie do końca wiadomo, jakie są przyczyny tej choroby, duże znaczenie w jej rozwoju mają czynniki genetyczne. Odpowiednimi kosmetykami dla skóry z łuszczycą są substancje (preparaty), które odpowiednio natłuszczą i nawilżą skórę. Zalecane są maści z witaminą A, która ma właściwości nawilżające i osłaniające. Preparat taki pomoże skórze się zregenerować. Złagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry ponadto, pomoże w szybszym zagojeniu się ran. Maści i inne kosmetyki z witaminą A są wskazane, gdy chcemy przynieść ulgę popękanej i podrażnionej skórze. Zapraszamy również do sprawdzenia Urządzenia do wibroterapii