Migdały vs orzechy nerkowca – Zastanawiasz się, które orzechy dostarczą Ci niezbędnych mikroelementów i witamin dla prawidłowego funkcjonowania organizmu? Jaki wpływ ma jedzenie orzechów i migdałów? W tym artykule podpowiemy, które kiedy wybierać i dlaczego.
Migdały to nasiona owoców migdałowca zwyczajnego, tak jak orzechy jadalne są zamknięte w skorupce, jednak nimi nie są. Z botanicznego punktu widzenia migdały są pestkami. Mimo wszystko często traktuje się je jako orzechy, zwłaszcza w sztuce kulinarnej. Zyskały nawet miano ”króla orzechów”, tytuł ten otrzymały ze względu na swój prozdrowotny wpływ na nasze organizmy. Migdały wyróżniają się słodkim smakiem, a ich pochodzenie to Bliski Wschód.
Orzechy nerkowca to owoce nanercza zachodniego, w stanie dzikim można je znaleźć w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i w Ameryce Środkowej. Ich uprawy to głównie obszary Indii i Wietnamu. Nerkowce charakteryzują się delikatnym lekko słodkim smakiem, który zbliżony jest do smaku migdałów. Ciekawostka jest to że są one obecne w naszej diecie dopiero w XX wieku. Wcześniej roślina ta była ceniona ze względu na swoje drewno.
Tłuszcze nasycone i nienasycone
Orzechy zarówno migdały jak i nerkowce zawierają w sobie spory udział tłuszczów. Są to dobre tłuszcze wpływające na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu i zwiększenie ilości dobrego cholesterolu we krwi. Tłuszcze nienasycone zapobiegają udarom, normują ciśnienie, minimalizują ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawału serca. Jedna porcja (30 g) orzechów nerkowca zawiera 13 gramów, a migdałów – 15 gramów całkowitego tłuszczu. Pomimo większej ilości tłuszczu, w tym przypadku zdrowszym wyborem są migdały, ponieważ mają wyższy procent tłuszczów nienasyconych. Orzechy nerkowca zawierają prawie trzy razy więcej tłuszczów nasyconych niż migdały. Z tego powodu dietetycy zalecają częste spożywanie migdałów, a orzechów nerkowca tylko okazjonalnie.
Kaloryczność orzechów
Orzechy są produktem kalorycznymi nie powinniśmy spożywać ich w ilościach bez ograniczeń. Jednak nawet będąc na diecie nie powinniśmy rezygnować całkowicie z ich spożywania. Bogactwo w nich zawarte jest potrzebne naszym organizmom, a będąc na diecie wystarczy wliczać spożyte dzięki orzechom kalorie do codziennej ich puli. Z tej dwójki, migdały dostarczają nam więcej energii niż orzechy nerkowca. W 100 g migdałów mamy 572 kcal, a w takiej samej ilości orzechów nerkowca – 553 kcal. Nie są to wartości znacząco różne, więc w ograniczonej ilości powinniśmy spożywać jedne i drugie orzechy.
Błonnik roślinny
Zdecydowanie więcej błonnika pokarmowego, znajdziemy w migdałach. 100 gram migdałów to aż 12,5 g błonnika natomiast w orzechach nerkowca 100g to zaledwie 3,3 g błonnika. Błonnik wspiera pracę jelit, korzystnie działa na układ krążenia, zmniejsza proces wchłaniania tłuszczu, obniża poziom cholesterolu. Wyższa zawartość błonnika sprawia, że migdały sycą bardziej niż nerkowce, dlatego zalecane są do spożycia przy dietach odchudzających i redukcyjnych. Właśnie dzięki dużej zawartości błonnika często wykorzystywana w dietach jest mąka z migdałów.
Białko roślinne
Nerkowce i migdały zawierają w sobie sporo białka, jest ono jednym z najważniejszych dla organizmu ludzkiego makroskładnikiem. Pomaga w regeneracji organizmu. Wpływa korzystnie na skórę, włosy, pracę narządów wewnętrznych. Przyjmuje się, że na 1 kilogram masy ciała w codziennej diecie powinno przypadać 0,8 grama białka. Zawarte w orzechach białko roślinne jest łatwo przyswajalne i doskonale nadaje się do uzupełnienia niedoborów w diecie wegetariańskiej i wegańskiej.
To migdały mają go więcej, w 100 gramach mają ponad 20 gramów roślinnego białka, w orzechach nerkowca mamy go mniej bo ponad 18 gram. Więc jeżeli zależy Wam na ilości białka w przekąskach wybierzcie migdały.
Witaminy w orzechach
Wszystkie orzechy to produkty bogate w mikroelementy i witaminy. Zarówno migdał jak i orzech nerkowca ma pozytywny wpływ na nasz organizm. W tej kategorii nie ma zwycięzcy ponieważ witaminy zawarte w każdym z tych orzechów inaczej działają na nasz organizm i przysłużą się różnym osobom.
Migdały zawierają więcej wapnia i niezbędne witaminy z grupy B i kwas foliowy. Zawierają witaminę E i A, dlatego polecane są szczególnie osobom chcącym wspomóc pracę układu nerwowego i narażonych na intensywną pracę umysłową. Migdały mają zbawienny wpływ na nasz układ krążenia oraz pracę serca. Dbają również o stan naszej skóry i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Migdały vs orzechy nerkowca
Orzechy nerkowca odznaczają się bogactwem fosforu, który pomaga w utrzymaniu zdrowszych zębów i kości, a także cynku, który pomaga w utrzymaniu zdrowych włosów, paznokci i skóry. Oprócz tego cynk wspomaga w prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, utrzymanie prawidłowego wzroku, a także utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu we krwi.
Dlatego zarówno orzechy nerkowca jak i migdały są bogatym źródłem witamin i minerałów. Spożywane w niewielkich ilościach pomogą urozmaicić codzienne potrawy nawet osobom będącym na dietach eliminacyjnych lub odchudzających. Warto po nie sięgać ze względu na ich indeks glikemiczny i zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. To zdrowa przekąska która może być spożywana solo lub urozmaicić poranne płatki śniadaniowe. Sprawdź również nasz poprzednie artykuły Modne torby ekologiczne, Bawełniana torba jako zamiennik plastikowej