Jakie kosmetyki samochodowe warto stosować?

Raczej nikt z nas nie lubi, gdy nasz samochód jest brudny i zaniedbany. Samochód jest wizytówką kierowcy, a czyste, schludne wnętrze wpływa na komfort jazdy. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki samochodowe.

Zasady jakimi należy się kierować, podczas wyboru kosmetyków samochodowych

Na rynku dostępnych jest masa różnych kosmetyków samochodowych. Można podzielić je na kosmetyki do karoserii, felg, szyb, opon oraz tapicerki i elementów plastikowych. Wybór odpowiednich preparatów może nie być w cale łatwy. Przy wybieraniu preparatów należy przede wszystkim kierować się ich zastosowaniem.

Warto stosować kosmetyki samochodowe sprawdzonych firm lub stron internetowych jak np.: https://carstylingshop.pl/ , gdyż mimo iż są trochę droższe, to przynajmniej wydajniejsze oraz bardziej skuteczne.

Pielęgnacja i mycie karoserii – Jakie środki wybrać ?

Do mycia karoserii samochodowych warto używać nowoczesnych pianek aktywnych, których zaletą jest łatwość wiązania się z kurzem i brudem. Działanie takich pianek jest niesamowicie szybkie, sposób aplikowania bardzo prosty. Po dokładnym umyciu samochodu należy zastosować woskowanie.

Woskowanie kilka informacji

Woskowanie ma na celu nadanie karoserii lustrzany połysk, poprawić wyrazistość koloru oraz chronić przed działaniem promieni UV.

Dostępne są woski naturalne i syntetyczne. Produkty oparte na naturalnych składnikach pogłębiają kolor lakieru i dodają mu blasku. Są jednak zdecydowanie mniej trwałe niż woski syntetyczne.

Jaki wosk wybrać do samochodu?

Woski możemy podzielić w zależności od powłoki, na te bardziej twarde i mniej twarde.

  • Szampon z woskiem – to dobre rozwiązanie w doraźnym stosowaniu, kiedy nie ma czasu na nałożenie odpowiedniej warstwy wosku, np. podczas zimowego mycia, pod warunkiem, że auto jest w dobrym stanie i nie ma nigdzie wyraźnych śladów korozji. Szampony z woskiem to raczej preparaty myjące – ich ochronne działanie jest trwałe na bardzo krótki czas
  • Pasta ścierna z woskiem – wariant szczególnie polecany posiadaczom starszych i „bardziej doświadczonych” aut. Posiada drobinki polerskie ułatwiają usuwanie zmatowień lakieru
  • Pasta półpłynna – łatwiejsza w nakładaniu niż gęste pasty, ale bardziej skoncentrowana niż płynne woski. Daje więcej czasu na wypolerowanie, zanim warstwa wosku osiągnie ostateczną twardość, a także trochę lepiej wypełnia głębsze rysy.
  • Pasta z woskiem bez drobinek ściernych – to propozycja dla posiadaczy nowych aut z karoserią w bardzo dobrym stanie. W tym przypadku cząstki ścierne mogą tylko pogorszyć wygląd blach, więc forma pasty jest głównie zachowany, aby ułatwić nakładanie wosku.
  • Pasta z woskiem i pigmentem – Specyficzny rodzaj pasty, która może zawierać cząsteczki ścierne lub nie. Jest to metoda nie tylko zabezpieczania karoserii, ale przede wszystkim poprawy jej stanu wizualnego. Stosowanie takiego preparatu wymaga dużo cierpliwości, gdyż pigment nigdy nie jest bardzo skoncentrowany. Sama rysa oczywiście nie zniknie, ale dzięki umiejętnemu nałożeniu pasty stanie się mniej widoczna.
  • Woski na bazie silikonów – większość dostępnych preparatów powstaje na bazie wody, natomiast zastąpienie jej silikonami zwiększa walory ochronne (wyklucza kontakt karoserii z utleniaczami). Niestety taka baza nie jest przesadnie trwała i woski dość szybko się ścierają.
  • Utrwalacze – producenci zalecają stosowanie ich na wierzchnią warstwę wosku, sprawdzają się również jako ochrona lakieru. Co najważniejsze, są świetnym zamiennikiem zimowego wosku ochronnego, gdyż wytrzymują nawet kilkadziesiąt myć lakieru.

Elementy szklane czym i jak je myć ?

Do czyszczenia np.: szyb używaj wysokiej jakości produktów, które nie pozostawiają smug i zapobiegają parowaniu, ponieważ czysta przednia szyba to jeden z najważniejszych czynników zapewniających bezpieczeństwo podczas jazdy. Do spryskiwaczy  natomiast należy używać płynów wersjach letnich i zimowych, w zależności od pory roku.

Produkty do mycia szyb mogą zawierać w składzie polimery, dzieki kórym powierzchnie sa chronione przed szybkim osadzaniem sie brudu, a wszelkie ubytki typu porysowania zostają wypełnione. Dzieki temu szyba staje się bardziej gładka i łatwiejsza w utrzymaniu czytości.

Polecanym preparatem jest np:

https://carstylingshop.pl/szyby/173-gtechniq-komplet-zabezpieczenia-szyb.html

Często zdarza się że gdy jesteśmy w dłuższej trasie, i na postoju potrzebujemy przetrzeć ściereczką nawilżającą szybę, lub lusterko, dlatego zawsze warto jest takowe posiadać.

Konserwacja deski rozdzielczej i pulpitu

Konserwacja deski rozdzielczej polega głównie na czyszczeniu i zabezpieczeniu deski rozdzielczej. Produkty nigdy nie będą w stanie zaspokoić potrzeb wymagających użytkowników. Jedyne co możesz zrobić, to odświeżyć nimi kokpit . Zaleca się rozpoczęcie od czyszczenia, a następnie konserwacji, czyli nałożenie  żelu dedykowanego do pielęgnacji desek rozdzielczych, nazywanym przez specjalistów dressingiem. Przed nałożeniem  żelu należy wyczyścić plastik. W tym celu należy użyć specjalnego płynu. Dobrze sprawdzi się też ścierka z mikro-włókna, niż bawełniana. Kiedy deska jest czysta, większość pracy jest wykonana. Teraz bierzemy dressing w rękę i dobrze nim potrząsamy. Dobre produkty zazwyczaj mają dołączony aplikator, dlatego nakładamy cienką warstwę żelu na wcześniej oczyszczoną część powierzchni. Następnie czekamy kilka minut i polerujemy kokpit mikrofibrą. Pod koniec naszej pracy nasze wnętrze będzie wyglądało znacznie lepiej, a deska rozdzielcza będzie cieszyć oko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *