Często niewiele uwagi poświęca się filtrowaniu dymu i zapachów, które powstają podczas cięcia laserów co2 lub grawerowania laserowego. Jednak ignorowanie lub brak instalacji systemu filtracji może być bardzo kosztowne lub mieć daleko idące konsekwencje. W niektórych przypadkach brak zadbania o powietrze może powodować wiele niedogodności dla lokalnych mieszkańców lub w najgorszym przypadku skutkować kosztownymi karami prawnymi. Nie należy również lekceważyć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Czasami gazy spalinowe są drażniące lub wywołują brzydki zapach, ale w niektórych przypadkach powietrze może być bardzo toksyczne. Rozwiązaniem może być wtedy monitorowanie jakości powietrza.
Jakość powietrza – Jaki filtr wybrać?
Jak powiedzieliśmy, system filtrów musi przepuszczać dużo powietrza. Ile powietrza zależy między innymi od wielkości maszyny laserowej i rodzaju przetwarzanego materiału. Im większa maszyna laserowa, tym więcej powietrza trzeba przenieść, tym droższa staje się instalacja filtra. W przypadku większych maszyn cena niestety rośnie dość szybko. Do średniego lasera, zwykle wystarczy filtr, który przemieszcza około 400 do 500 metrów sześciennych powietrza na godzinę. W przypadku cięcia laserowego większej maszyny powinieneś pomyśleć o wentylacji pyłu hepa o co najmniej 700 m3 / godzinę. Większa wyporność powietrza jest zawsze lepsza. Dzięki użyciu światłowodowego lasera szybko uzyskujesz opary PTFE HEPA o prędkości przepływu 2.400 m3 / godzinę, 3.600 m3 / godzinę lub nawet 5.000 m3 / godzinę.
Filtr węglowy
W szczególności filtr węglowy jest skuteczny w zwalczaniu:
- gazów
- przykrych zapachów
- oparów
- zarodków pleśni
- dymu papierosowego oraz związane z nim nieprzyjemne zapachy
- sierści, kurz, a także cząsteczki pyłu radioaktywnego
- powszechnych chemikaliów stosowanych w gospodarstwie domowym
- benzenów i lotnych związków organicznych
Niezwykłe właściwości adsorpcyjne węgla aktywnego można wykorzystać optymalnie wtedy, gdy są do siebie wzajemnie dopasowane: węgiel aktywowany, impregnat i substancja (gaz), która ma być zaadsorbowana. Oczywiście niektórych rodzajów gazów, jak: N2, O2, CO2, takie filtry nie mogą adsorbować. Ponieważ ze względu występują one powszechnie w powietrzu i węgiel aktywowany już po utworzeniu nasiąka ich molekułami.
Jak działa filtr węglowy?
Filtry węglowe opiera się na działaniu węglem aktywnym który to filtruje z przepływającego powietrza pyły oraz zanieczyszczenia poprzez proces adsorpcji. Między innymi właśnie dzięki dużej porowatości i powierzchni organiczne związki chemiczne znajdujące się w powietrzu „przyklejają” się do powierzchni węgla aktywnego.
W celu zastosowania węgla aktywnego do oczyszczania powietrza ze związków nieorganicznych w filtrze węglowym stosuje się węgiel aktywny impregnowany. Sorpcja na takim węglu, poddanym wcześniejszej impregnacji, nazywa się adsorpcją chemiczną czyli chemisorpcją. Filtry węglowe przyniosą szczególne korzyści alergikom (ponieważ wychwytują związki organiczne) oraz biernym palaczom (bo neutralizują opary papierosów). Ponadto filtr pełni zgodność w oczyszczaczu jako wstępnej bariery zatrzymując szkodliwe opary przed filtrem HEPA dzięki czemu, ten drugi może służyć dłużej i wydajniej. Filtry węglowe należy wymieniać regularnie, zwykle co kilka – kilkanaście miesięcy w zależności od modelu, intensywności eksploatacji oraz jakości powietrza.
Filtr wstępny
W eksploatacji filtra węglowego ważne jest aby pamiętać o zastosowaniu z zewnątrz filtr wstępny (większość oczyszczaczy wyposażona jest w taki). Używane materiały włókien wstępne pomagają uniknąć zapchania filtra węglowego pyłem, sierścią, czy kurzem. Oznacza to wydłużenie jego żywotności o nawet 90%. Jeśli tak samo twojej firmie szkodzą pyły i zamierzasz w niedalekiej przyszłości zadbać o czyste powietrze. Zaopatrz się w filtr główny oraz koniecznie odwiedź stronę: https://azt-filter.de/
Główna: http://izaturska.com.p