Dlaczego powinniśmy kupować zabawki edukacyjne dla dzieci?

zabawki edukacyjne

Jest wiele zabawek dla dzieci, a wybór odpowiedniej zabawki nie jest łatwym zadaniem. Aby ułatwić to zadanie, warto zastanowić się, jakie funkcje powinna spełniać ta idealna zabawka. Zabawki edukacyjne to nie tylko świetna zabawa dla malca ale także jego rozwój. Te zabawki stały się ostatnio bardzo popularne ze względu na ich wielozadaniowość. Szczególnie interesują się nimi rodzice dzieci. Zabawki te dają wiele możliwości: umożliwiają małym dzieciom radosne spędzanie czasu, zabawę i naukę.

Popularne zabawki edukacyjne również przyczyniają się do rozwoju kreatywności i wyobraźni u dzieci. Myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać do tego jakie korzyści niesie taka zabawka . Musisz zwrócić uwagę na to, że możesz kupić książeczki obrazkowe lub klocki edukacyjne dla swoich dzieci. To sposób na poznanie nowych terminów, pojęć, kolorów oraz rozwinięcie wyobraźni i kreatywności. Wiele osób zna ten aspekt. Dlatego tego typu zabawki edukacyjne są również bardzo popularne. Dlatego jeśli jeszcze nie wybrałeś prezentu dla swojego dziecka, to warto zastanowić się nad elementami z tej kategorii.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt

zabawki edukacyjne dla niemowląt

Te zabawki stały się ostatnio bardzo popularne. Szczególnie interesują się nimi rodzice niemowląt ze względu na to że chcą od maleńkości wpajać pewne wartości intelektualne które  przydadzą i się w późniejszym życiu. Jakimi zabawkami zainteresują się dzieci poniżej pierwszego roku życia? Przede wszystkim takim które są świecące, grające, kolorowe, ciekawe i dają wiele możliwości rozrywki. Jak wspomniano wcześniej, zabawki edukacyjne zapewniają dziecku nie tylko wiele rozrywki, ale także rozwijają jego umiejętności. Zwykle dobrze wyglądają wizualnie, dzięki czemu potrafią skutecznie przyciągnąć uwagę dzieci, zachęcić je do zabawy i odkrywania nowych rzeczy. Zabawki edukacyjne są wykonane w przyjaznej dla oka kolorystyce i mają wiele ciekawych funkcji. Potrafią emitować światło, poruszać  się i wydawać różne dźwięki. Warto też wspomnieć, że tego typu gadżety są bezpieczne dla małych dzieci, więc nie musimy się martwić, czy dzieci zrobią sobie krzywdę podczas zabawy. Zwykle jest to potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Dla najmłodszych maluchów warto zastanowić się nad zakupem karuzeli nad łóżeczkiem, która z pewnością przyciągnie ich uwagę. Maluch będzie podążał za jej wzrokiem, a ze względu na swoje kolorowe elementy i efekty dźwiękowe z pewnością zafascynuje się tą zabawą.

Dlaczego warto zainteresować się zabawkami edukacyjnymi ?

zabawki edukacyjne - puzzle

Nauka podczas zabawy to ich główna zaleta. Rozwijają zdolności manualne, dzieci uczą się nowych umiejętności i kreatywnego myślenia, co sprzyja rozwojowi intelektualnemu. Zabawki edukacyjne mają na celu umożliwienie naszym dzieciom zabawy nimi na wiele różnych sposobów, tak więc zabawki edukacyjne pobudzają ich wyobraźnię. Jednocześnie tego typu zabawki wymagają nieco większego wkładu ze strony dziecka, aby pracować nad  koncentracją. Ćwiczą pamięć, uczą systematyczności, stymulują umiejętność zdobywania nowych informacji i utrwalania wiedzy, której się nauczyli. Nasze dzieci często narzekają na zmęczenie podczas nauki czytania lub liczenia. Możemy być pewni, że wykorzystując zabawki edukacyjne jako pomoce dydaktyczne, nasze dzieci nie będą się nudzić ani nie będą zmęczone podczas nauki. Musimy jednak pamiętać o prostej zasadzie dobierajmy zabawki do wieku dziecka. Zabawki edukacyjne dla niemowląt i małych dzieci będą oddziaływać głównie na jak najwięcej zmysłów, aby zapewnić dzieciom zewnętrzną stymulację, dzięki czemu małe dzieci mogą nauczyć się rozpoznawać kształty i dostrzegać skutki działania zabawki z otoczeniem poprzez zabawę. Z kolei zabawki edukacyjne dla dzieci powyżej 3 roku życia będą skupiać się głównie na dostarczaniu im informacji o otaczającym ich świecie i rozwijaniu ich wyobraźni.

Rola zabawek edukacyjnych dla dzieci.

Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, zabawy są bardzo ważnym aspektem życia. Wszyscy potrzebujemy odrobiny zabawy, aby lepiej radzić sobie z trudnościami w życiu codziennym, rozładowywać napięcie i konstruktywnie wykorzystywać wolny czas. Jednak dla dzieci zabawa pełni bardzo ważną dodatkową funkcję, jaką jest odkrywanie świata . Zabawki odgrywają tutaj ogromną rolę. Kreatywność dzieci jest nieograniczona. Nawet jeśli nie mają wielu zabawek do wykorzystania, ale są otoczone przez rówieśników, często potrafią spontanicznie układać różne gry, na przykład odgrywać rolę dorosłego i bawić się życiem codziennym lub naśladować znane bajki. Nie oznacza to jednak, że zabawki nie są wymagane. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza we wczesnych fazach życia, kiedy dziecko rośnie najszybciej, różnorodne zabawki edukacyjne pomogą stymulować jego rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Dlatego takie ważne są zabawki o charakterze edukacyjnym by nasze dziecko mogło bez problemu odkrywać świat przez zabawki.

Najlepsze zabawki edukacyjne dla niemowląt

Na rynku dostępne są różne zabawki edukacyjne dla dzieci. Są dostosowane do konkretnego etapu życia i możliwości dziecka. Niektóre zabawki są zwykle wykorzystywane do rozwoju, podczas gdy inne mają na celu szkolenie i zdobywanie określonych umiejętności. Najpopularniejszymi zabawkami edukacyjnymi dla niemowląt są maty, książki, klocki i zabawki interaktywne. Dla niemowląt najlepiej sprawdzą zabawki interaktywne ponieważ maluchy zwracają szczególnie uwagę na poruszające się rzeczy i wydające dźwięki.

Klocki edukacyjne dla dzieci

klocki edukacyjne

Klocki to ponadczasowe zabawki, które wszyscy znamy. Są bardzo odpowiednie dla małych dzieci i starszych dzieci. Te elementy do budowania  mogą poprawić wyobraźnię, wizję przestrzenną i zdolności manualne. Jeśli dziecko jest większe są świetnymi pomocami dydaktycznymi do nauki kształtów, kolorów, obrazków czy liter. Korzystając z klocków, możemy nauczyć dzieci zapamiętywania różnych kolorów, liczyć z nim elementy, a także pomagać w zapamiętywaniu kształtów pokazując określone kształty.

W takich zabawach starsze dzieci ćwiczą pamięć i budują własne, coraz bardziej złożone struktury. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki mogą bawić się klockami, co jest doskonałym przedmiotem  do współpracy i komunikacji w grupie.

Książeczki dla niemowląt – jako edukacyjne lub naukowe zabawki

książki edukacyjne

Rodzice często zastanawiają się, czy kupowanie książek dla dzieci to dobry pomysł. Chociaż dziecko nie potrafi jeszcze czytać ani mówić, ani naprawdę nie może zrozumieć czytań swoich rodziców z bajek, dziecko powinno mieć swoją książkę. To edukacyjna zabawka, która pomoże się rozwijać, ćwiczyć percepcję i stymulować rozwój mowy dziecka.

Książki dla niemowląt zazwyczaj nieznacznie różnią się od książek dla starszych pociech: pod względem wykonania, formy, treści i projektu graficznego. Na tym etapie rozwoju powinny odpowiadać możliwościom dziecka. Pierwsza książeczka dla niemowląt może być na przykład pluszowa lub czarno-biała.

Zabawki interaktywne dla niemowląt

Niemowlęta z powodzeniem mogą bawić się przedmiotami, które do nich mówią, śpiewają i wydają inne dźwięki. Dla swojego dziecka wybierz miękką pluszową zabawkę: misia, kotka lub wiele innych , a syn lub córka będą mogli ją przytulić i zabrać ze sobą. Gdy dziecko usiądzie, możesz też wybierać spośród innych interaktywnych zabawek. Pierwszy rok  to wiek, w którym dzieci mają głębokie zrozumienie świata i interesują się wszystkim. Wybierz zabawkowy domek edukacyjny, aparat fotograficzny lub koalę, która może komunikować się z dzieckiem podczas zabawy.

 Czym Kierować się przy zakupie zabawek edukacyjnych?

Zabawki powinny być estetyczne  i atrakcyjne dla maluchów. Ktoś właśnie wspomniał, że zabawki nie powinny być pełne emocji w postaci dźwięków, kolorów i funkcji, ale z drugiej strony zabawki, które uczą tylko jednej umiejętności, niekoniecznie są monotonne, ani też nie powinny być monotonne. Powinna również trafiać w gust dziecka, aby chciało się nią bawić.

Skoncentrujmy się na zabawkach, które dzieciom mogą posłużyć do różnych celów. Dobrym pomysłem mogą być proste zabawki, dla których można łatwo wymyślać własne gry bez konieczności wymyślania gier inspirowanych Internetem. Tak rozwija się kreatywność dziecka. Zwracamy uwagę także  na dobór zabawek odpowiednich do ich poziomu rozwoju. W tej chwili zabawki nie powinny być dla dzieci zbyt łatwe, aby szybko się nie nudzić, ale nie za trudne, aby nie zachęcać dzieci do ich używania.

Edukacyjne zabawki powinny mieć pewien stopień ciągłości, aby zapewnić odpowiedni poziom trudności. Interesująca jest również zasada ograniczenia. Często popełniamy duży błąd i zasypujemy nasze dzieci nieużywanymi zabawkami. Dzieci zwykle mają jakieś zabawki, które lubią, to może wystarczyć. W procesie rozwoju dzieci przechodzą przez różne etapy, gdy konkretne pytania i przedmioty interesują je bardziej niż inne, dlatego obserwujemy bieżące potrzeby i zainteresowania dzieci. Wszystkie ciekawe zabawki dla Waszego dziecka zajdziecie tutaj! Sprawdź nasz inny artykuł Tanie zabawki wysokiej jakości – gdzie takie znaleźć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *