Cisy pośredni Hicksii to krzewy, które charakteryzują się stosunkowo łatwą i wdzięczną uprawą, co czyni je bardzo popularnymi i szeroko stosowanymi w ogrodach przez wielu hodowców. Zdecydowanie najpopularniejszą odmianą jest cis pośredni hicksii. Uprawa tej odmiany cisa nie jest zbyt wymagająca. Najważniejsze jest to, aby zakupione sadzonki cisa posadzić na glebie o odpowiedniej wilgotności, ale także odpowiedniej żyzności i przepuszczalności. Warto również pamiętać o odpowiedniej zawartości wapienia, ponieważ między-cisowe hicksii bardzo lubią wapień. Pamiętaj, aby nie sadzić go na mokrych lub przesuszonych glebach. Jednak jeśli chodzi o nasłonecznienie, sprawdzi się zarówno w bardzo słonecznym, jak i lekko zacienionym miejscu.
Przede wszystkim pamiętaj, aby odpowiednio przygotować glebę, usuwając z niej chwasty i inne niepotrzebne rośliny, które konkurowały by z cisem o dostęp do światła i minerałów z gleby. Następnie należy wykopać dołek o głębokości około 40 cm oraz średnicy około 30 cm. Ważne jest, aby kolejne rośliny były oddalone od siebie nawet o 50 cm. Po posadzeniu cisa wymaga on regularnej pielęgnacji, aby rósł jak najbardziej efektywnie. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście przycinanie, które wpływa na wygląd, ale także wzrost rośliny. Cięcie najlepiej wykonać wczesną wiosną, kiedy nie pojawiły się jeszcze nowe, młode igły. Jeśli ta data nie jest przestrzegana, cięcie można jeszcze wykonać końcem lata.
Charakterystyka zimozielonego krzewu – Cis pośredni Hicksii
Cisy to bardzo popularne krzewy, których charakteryzują bardzo specyficzne, łatwe do rozpoznania igły. Wiele osób uprawia te krzewy w ogrodzie ze względu na bardzo prostą i nieskomplikowaną konserwację. Zalecaną odmianą jest cis pośredni z Hicksii, podobnie jak cis pospolity. Cis pośredni to skrzyżowanie cisa pospolitego i cisa japońskiego. Charakteryzuje się silnym wzrostem. Pędy są wzniesione, a po chwili lekko otwierają się na boki. Dzięki ciemnozielonej barwie ostrych igieł krzew wraz z innymi roślinami ogrodowymi tworzy ciekawe kompozycje kolorystyczne. Odmiana ta występuje jako klon żeński, dlatego nasiona z czerwonymi osnówkami wyglądają bardzo dekoracyjnie podczas jesieni. Nie jest wrażliwy na zanieczyszczenia i niską temperaturę, dobrze znosi glebę piaszczystą i cięcie, przy którym dodatkowo się zagęszcza. Może rosnąć nawet w cieniu, lecz w tym wypadku pokrój rośliny jest luźniejszy.
Cis to gęsty krzew, dorastający zwykle do 3-5 m wysokości i osiągający po 10 latach 2-3 m wysokości. Ta odmiana ma pokrój wzniesiony i zwarty, korona jest wąska i kolumnowa, ale z wiekiem staje się szersza i luźniejsza. Ten krzew nie ma żywicy i jest drzewem dwupiennym. Jego system korzeniowy jest dość głęboki i bardzo gęsty. Wokół głównych korzeni jest mnóstwo małych korzeni, co zwiększa objętość całego systemu korzeniowego. Cechą charakterystyczną wszystkich cisów są ciemnozielone, zimozielone, nie kolczaste igły. Są ciasno ułożone wokół pędów i praktycznie całkowicie je zakrywają, dzięki czemu cis jest idealny na żywopłoty.
Sadzenie żywopłotu z Cisa
Na żywopłoty szczególnie polecany jest cis pośredni odmiany Hicksii, będący mieszanką naszego rodzimego cisa i mniejszego cisa japońskiego. Cis ten bardzo dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Przycinanie pionowe i poziome za pomocą nożyc do gąsienic na gaz jest bardzo możliwe. Można je sadzić zarówno na stanowiskach zacienionych, jak i słonecznych. Gęsto obsadzony żywopłot dużych roślin daje natychmiastowy efekt, ale jednak rośliny należy sadzić w jednym rzędzie co 50 cm.
Przed posadzeniem należy stworzyć linię żywopłotu i odpowiednio przygotować glebę. Jeśli sadzimy rośliny z większą kulką korzeniową, warto przywieźć do pomocy minikoparkę, ale do mniejszych roślin lub krótszych linii żywopłotu wystarczy łopata i widelec ogrodowy. Zawsze warto dodać odkwaszony torf lub dobre podłoże ogrodowe ze sklepu do gleby i dobrze go z nim wymieszać, a także składniki odżywcze w postaci obornika lub kompostu ogrodowego. Wszystkie te składniki poprawiają strukturę gleby, co oznacza, że można lepiej przechowywać wilgoć i odżywiać rośliny. Po ułożeniu cisów w równej linii we wcześniej przygotowanych dołkach lub dołkach, obficie je zalać, następnie przykryć ziemią i mocno docisnąć piętą wokół pędu głównego.
Cis pośredni lubi dobrze przepuszczalne gleby i jest nawet w stanie znieść okresowe susze. Po posadzeniu jednak należy zadbać, aby do czasu zawiązania mocnej bryły korzeniowej miał wilgotne podłoże. Nowo posadzony żywopłot należy regularnie podlewać. Wskazane jest także ściółkowanie drobną korą lub ziemią liściową w celu zatrzymania wilgoci w glebie i wstrzymania wzrostu chwastów pomiędzy roślinami.
Jak gęsto sadzić cis na żywopłot?
Zakłada się, że żywopłot cisowy należy sadzić w rzędzie. Odległość między nimi powinna wynosić około 35-50 cm. Należy pamiętać, że na jednym metrze żywopłotu nie może być więcej niż 5 roślin. Zawsze należy zachować odpowiednią odległość, ponieważ im większy dystans, tym dłużej czekasz na efekt końcowy. Zastanawiasz się gdzie znajdziesz Cis pośredni Hicksii zajrzyj do Ogrodniczego sklepu internetowego https://www.zgarden.pl/krzewy-iglaste/pozostale/cis-posredni-hicksii-40-50-cm.html