Butelki na wino – Jak wybrać

Na początku warto jest, zadać sobie pytanie: Ile jest oraz jakie są rodzaje butelek na wino?

  1. Butelka „Bordeaux” – najpopularniejsza i najczęściej spotykana butelka do wina. Ma wysoko zawieszone „ramiona”. Charakterystyczna dla win z Bordeaux.   Butelka burgundzka – niższa i bardziej pękata aniżeli butelka z Bordeaux, o nisko zawieszonych ramionach. Charakterystyczna dla win z Burgundii.
  2. Butelka rodańska – kształtem zwykle przypomina butelki burgundzkie, jednak cechuje się masywniejszym szkłem i grawerowanym logo na przedzie.
  3. Butelka alzacka – wysoka i smukła, o delikatnie zarysowanych ramionach. Charakterystyczna dla Alzacji oraz białych win pochodzących z Niemiec i Austrii.
  4. Butelka szampańska – identyczny typ butelki jak do szampana. Grube, mocne szkło oraz pękaty kształt spowodowany jest przez ciśnienie jakie panuje w środku butelki na wino, bo jest to aż 10 atmosfer.
  5. Butelka do win wzmacnianych – masywne butelki, produkowane z grubego, wytrzymałego szkła, tak aby przepuszczały najmniejszą ilość światła, ponieważ długofalowe przepuszczanie światła może być zgubne w skutkach.
  6. Oczywistą rzeczą jest to, że typ butelki wybieramy do tego do czego ma nam służyć, np. Nie użyjemy butelki szampańskiej na spotkanie z przyjaciółmi.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru butelki na wino?

Możemy śmiało stwierdzić, że najważniejsze są trzy rzeczy:

Pojemność – większość butelek do wina, standardowo ma pojemność 0,75 litra, z kolei jedno litrowe pozwalają zaoszczędzić więcej miejsca. Zostały jeszcze ostatnie, czyli 500 ml.  ich był używał na jakieś wesela, lub większe imprezy, gdzie z przyda nam się więcej porcji.

Kolor – Tutaj już zależy od tego jaki typ wina chcemy tam umieścić:

  • jasnozielony – dla wina białego,
  • brązowe i ciemnozielone – dla wina czerwonego,
  • przezroczyste – dla win słodkich białych, niewymagających długiego dojrzewania oraz różowych.

Ciemniejsze butelki lepiej chronią przed światłem, a biały lub przezroczysty świetnie eksponuje barwę trunku.

Wgłębienie dna – jeśli wybierzemy wklęsłe dno, butelka będzie wtedy bardziej stabilna, nie powinno być problemu z utrzymaniem jej w dłoni podczas nalewania.

butelki na wino

Przygotowanie butelek do leżakowania

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, jest to bardzo staranne umycie oraz zdezynfekowania szkła, możemy to uczynić za pomocą, np. Szczotki, płynu do mycia naczyń, po czym spryskanie 70% alkoholem. Jeśli chodzi o korki po butelce od wina możemy zamoczyć przez około 1 – 2 minut t we wrzątku, dzięki temu łatwiej uda się je za korkować. Jeśli chodzi o zapełnienie butelki winem, najlepiej zrobić tak aby zostało od 3 do 4 cm wolnego miejsca.

Sposób zamknięcia butelki na wino

Można użyć 3 rodzajów korków: plastikowych, metalowych lub tych najbardziej polecanych czyli prawdziwy zrobiony z kory.

Jest możliwość ręcznego wciśnięcia korka, o niedużo większej średnicy od średnicy szyjki butelki, a to nie gwarantuje nam szczelności butelki. Takie zastosowanie, raczej stosujemy w przypadku, gdy nie mamy zamiaru długo przechowywać wina.

Możemy wykorzystać też drugą możliwość czyli korkownicę, tylko ją domkniemy butelkę od wina odpowiednio mocno oraz szczelnie.

Identyczne butelki można znaleźć na stronie https://bimberek.pl/kategoria-produktu/szklo/butelki-szklo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *